TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Sprawdź jakość powietrza na kampusie PWr

O projekcie

O projekcie

Projekt pt. Zastosowanie innowacyjnych układów czujnikowych do oceny jakości powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej jest realizowany przez pracowników oraz studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

Celem projektu jest pomiar stężeń i analiza zanieczyszczeń, odpowiedzialnych za tzw. smog, na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

W ramach projektu jest badany wpływ rodzaju zabudowy, transportu oraz udziału powierzchni zielonych w kształtowaniu jakości powietrza w tej części Wrocławia.

Pomiary prowadzone są w wybranych częściach naszego kampusu przy zastosowaniu innowacyjnych układów czujnikowych stworzonych przez absolwenta Politechniki Wrocławskiej, który pracę magisterską obronił na Wydziale Elektroniki, a doktorat w dyscyplinie Inżynieria Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska.

Udostępniane wyniki pomiarów umożliwiają informowanie społeczności akademickiej i mieszkańców Wrocławia o stanie jakości powietrza na wybranym obszarze naszego miasta.


Na stronie głównej projektu (mapa), w wybranych punktach na terenie kampusu PWr, prezentowane są informacje na temat jakości powietrza.


Wybierając konkretny punkt (budynek kampusu PWr) wyświetlana jest informacja w zakresie skali Wrocławskiego Indeksu Powietrza, wartość stężenia pyłu PM2,5 wyrażana w µg/m3* oraz informacja o zmianach jakości powietrza na badanym obszarze.
Przedstawiane na stronie projektu informacje aktualizowane są co 15 minut.

Indeks jakości Powietrza

Indeks Jakości Powietrza (IJP) to wskaźnik umożliwiający w prosty sposób ocenić jakość powietrza na podstawie wyników bieżących pomiarów. IJP informuje o jakości powietrza w ciągu ostatniej godziny.

IJP może przyjąć wartość należącą do jednej z 6 kategorii, którym przypisywane są odpowiednie kolory.

Kategorie zgodne z klasami Polskiego Indeksu Jakości Powietrza opracowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska są następujące:

Indeks Jakości Powietrza

W związku z opublikowaniem w dniu 10 października 2019 r. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. 2019 poz. 1931) wprowadzono zmiany do Indeksu Jakości Powietrza. Zakresy stężeń służące do określenia wartości Indeksu zestawiono w tabeli dostępnej na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Natomiast w przypadku Wrocławskiego Indeksu Powietrza rozróżniamy klasy Indeksu Jakości Powietrza:

Wrocławski Indeks Powietrza

Indeks prezentowany na stronie projektu wyliczany jest obecnie wyłącznie w oparciu o pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM2.5.

Przyjęte progi zmienności stężeń zgodne są ze skalą Wrocławskiego Indeksu Powietrza.

* Stężenie PM2,5 jest wartością stężenia uśrednioną dla okresu jednej godziny.

Strona korzysta z plików cookies. Są one wykorzystywane w celu jak najlepszego świadczenia usług i dostosowania strony do Państwa potrzeb.